Testin Adı: URETRAL AKINTI KULTURU
Sinonim: Ekülman kültürü, Üretrit tahlili, Üretrit kültürü, genital akıntı kültürü
Çalışma Zamanı: Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi,Pazar
Sonuç Verme Zamanı: 3 gün sonra 12.00
Numune Türü: Üretral Sürüntü, –
Numune Miktarı: N/A
Numune Kabı: Transport besiyeri (Stuart, Amies vb.)
Numune Özellikleri: Hastanın üretral akıntısı çok miktarda ise dışarıdan masaj yapmak suretiyle indüklenen ve ile meatustan dışarı çıkan akıntı swab ile örneklenebilir. Eğer akıntı miktarı fazla değil ise ince pamuk uçlu steril eküvyon ile meatustan içeriye nazikçe girilir ve eküvyon yaklaşık 2 cm kadar ilerletilerek içeride birkaç tur kendi ekseni etrafında döndürülür. Hastadan tercihan üretral akıntı numunesi alınır alınmaz kültür için ekimi yapılır. Şayet laboratuvar ortamında numune alınamıyorsa swabla alınan numune stuart transport besiyeri içerisinde laboratuvara transfer edilir. Eş zamanlı olarak yeterli numune varsa lam üzerine yayma yapılarak kültür numunesi beraberinde laboratuvara gönderilir.
Son Numune Kabul Saati: 20:00
Hastanın Hazırlanması: İdrar yapma esnasında üretral kanalın idrar ile yıkanması sonucunda kanal içerisindeki mikroorganizma sayısı azalacaktır. Bu nedenle hastanın en az son 2 saat içerisinde idrar yapmamış olması gerekir.
Çalışma Yöntemi: Kültür
Kullanımı: Üretral akıntı kültürü, spesifik bakteriyel üretrit etkenlerinden Neisseria gonnorhoae’nin, diğer non-spesifik bakteriyel üretrit etkeni olabilecek mikroorganizmaların, ve yine sık karşılaşılan protozoal bir etken olan Trichomonas vaginalis’in tespiti için yapılan bir kültür çalışmasıdır. Diğer sık görülen üretrit etkenlerinden olan Chlamydia trachomatis’in, Ureaplasma urealyticum’un ve Mycoplasma genitalium’un tanısını bu incelemeyle koymak mümkün değildir. Bu etkenler için Chlamydia PCR ve/veya ürogenital Mycoplasma kültürü testleri yapılabilir.
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) 2 Gün|Buzdolabı(2-8 °C) 2 Gün
Lab. Kodu: 162