Testin Adı: TOTAL BILIRUBIN
Sinonim:
Çalışma Zamanı: Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi,Pazar
Sonuç Verme Zamanı: 4 saat sonra
Numune Türü: Serum, –
Numune Miktarı: 900 Mikrolitre
Numune Kabı:
Numune Özellikleri: İndosiyanin yeşili içeren numuneler ölçülmemelidir. Yüksek hematokrit varlığında EDTA-”lı plazma kullanımı düşük değerlere neden olabilir.
Son Numune Kabul Saati: 18:00
Hastanın Hazırlanması: Cyanokit (Hidroksokobalamin) yalancı düşük sonuçlara neden olabilir.Belirli multipl miyelom hastalarının sonuçları geri kazanımda pozitif yanlılık gösterebilir. Yanlılık multipl miyelom hastalarının tamamında görülmez ve yanlılığın şiddeti hastalar arasında farklılık gösterebilir. Çok nadir durumlarda, gammopati, özellikle tip IgM (Waldenström makroglobulinemi) güvenilmez sonuçlara neden olabilir. Belirli durumlarda örnekler, total bilirubin sonucundan biraz daha yüksek bir direkt bilirubin sonucu verebilir. Bu durum, neredeyse tüm reaksiyon gösteren bilirubinin direkt formda olduğu hasta numunelerinde gözlenir. Böyle durumlarda total bilirubin sonucu hem direkt bilirubin, hem de total bilirubin değerleri için bildirilmelidir
Çalışma Yöntemi: Spektrofotometrik
Kullanımı: Karaciğer fonksiyonlarının ve bilirubin metabolizmasının değerlendirilmesindeve neonatal fototerapi etkinliğinin değerlendirilmesinde kullanılır.
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) 1 Gün|Buzdolabı(2-8 °C) 7 Gün|Dondurucu(- 20 °C) 180 Gün
Lab. Kodu: 37