Testin Adı: TAM GAITA ANALIZI
Sinonim:
Çalışma Zamanı: Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi,Pazar
Sonuç Verme Zamanı: 6 saat sonra
Numune Türü: Gaita, –
Numune Miktarı: 10 Gram
Numune Kabı:
Numune Özellikleri: Tam gaita analizi bir test grubudur. Kapsamındaki testlere uygun olarak numune alınmalıdır. Gaita numunesi kısa süre içerisinde ulaştırılamıyorsa özellikle gizli kan numunesi için numune koşulları dikkate alınarak ayrı numune alınmalıdır.
Son Numune Kabul Saati: 17:00
Hastanın Hazırlanması: *Bebeklerden gaita numunesi alınırken bezin üzerine muşamba, naylon v.b. emici olmayan bir örtü serilmesi veya hazır bezlerin dış kısmı kullanılarak bebek dışkısını yapar yapmaz numunenin temiz bir kaba alınması önerilir. **Tanı ve tedavi amaçlı yapılan direkt kontrastlı mide bağırsak grafileri (ilaçlı batın röntgeni), üst sindirim sistemi endoskopik incelemeleri (endoskopik gastro-duodenoskopi) ve alt sindirim sistemi endoskopik incelemeleri (endoskopik rekto-sigmoidoskopi, endoskopik kolonoskopi) gibi işlemlerin ardından 48 saat istirahat süresi verilmeli ve test numunesi daha sonra alınmalıdır.
Çalışma Yöntemi: Mikroskobik İnceleme
Kullanımı: Gaitanın makroskobik ve mikroskobik olarak (hazmedilmemiş gıda partikülleri, parazit, gizli kan ve pH yönünden ) incelenmesi.
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) 8 Saat|Buzdolabı(2-8 °C) 8 Saat
Lab. Kodu: 120