Testin Adı: SPERM DNA HASARI
Sinonim: Sperm DNA Fragmantasyon Testi
Çalışma Zamanı: Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi,Pazar
Sonuç Verme Zamanı: 10 gün sonra 18.00
Numune Türü: Semen, –
Numune Miktarı: 1 Mililitre
Numune Kabı:
Numune Özellikleri: Genetik test çalışılacak hiçbir materyal dondurulmamalıdır. Aynı örnek genetik test çalışması öncesinde başka bir analize alınmamalıdır.
Son Numune Kabul Saati: 12.00
Hastanın Hazırlanması: 3-7 gün arasında seksüel perhiz ve hastanın genel sağlığının iyi olduğu durumda örnek alınır. Zorunlu olarak perhiz yapmadan numune alınması gerekiyorsa not edilmelidir. Semen örneği hastadan laboratuvarda alınacak olursa laboratuvardaki özel numune alma odası kullanılır. Hasta masturbasyonla numuneyi verir. Semen örneğinin tamamı kaba alınmalıdır. Bir bölümü dışarı gitmiş örneklerde test sonuçları ciddi olarak etkilenir. Semen örneğinin alınışında kondom (prezervatif) ve sabun krem v.b. harici maddeler kullanılmamalıdır. Semen örneği laboratuvarda verileceği gibi evden de getirilebilir. Laboratuvardan temin edilebilecek kap kullanarak örnek laboratuvar dışında alınabilir ve en geç bir saat içinde soğuğa maruz bırakmadan laboratuvara ulaştırılabilir. Özellikle soğuk mevsimlerde laboratuvar dışından alınan örneklerin taşınması sırasında örneğin soğuğa maruz kalmaması için hasta kabın kapağını sıkıca kapattıktan sonra vücuduna temas edecek şekilde iç cebine yerleştirip getirebilir.
Çalışma Yöntemi: Flowsitometri
Kullanımı: Sperm DNA Fragmantasyon Testi aşağıdaki durumlar için yapılır: açıklanamayan infertilite, embriyo gelişiminde duraklama olan çiftler, yardımcı üreme yöntemi kullanımında anormal embriyo gelişimi, tekrarlayan tüp bebek ( IVF/ICSI) başarısızlığı tekrarlayan gebelik kaybı olan çiftlere önerilmelidir.
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) 2 Gün|Buzdolabı(2-8 °C) 2 Gün
Lab. Kodu: 2729