Testin Adı: SPERM APOPTOZ TAYİNİ (ANNEXİN V)
Sinonim: Annexin V antikoru ile apoptoz tayini, Aneksin 5 boyaması, Apoptoz boyaması
Çalışma Zamanı: Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi,Pazar
Sonuç Verme Zamanı: 14 gün sonra 18.00
Numune Türü: Semen, –
Numune Miktarı: 1 Mililitre
Numune Kabı:
Numune Özellikleri: Genetik test çalışılacak hiçbir materyal dondurulmamalıdır. Aynı örnek genetik test çalışması öncesinde başka bir analize alınmamalıdır.
Son Numune Kabul Saati: 12.00
Hastanın Hazırlanması: 3-7 gün arasında seksüel perhiz ve hastanın genel sağlığının iyi olduğu durumda örnek alınır. Zorunlu olarak perhiz yapmadan numune alınması gerekiyorsa not edilmelidir. Semen örneği hastadan laboratuvarda alınacak olursa laboratuvardaki özel numune alma odası kullanılır. Hasta masturbasyonla numuneyi verir. Semen örneğinin tamamı kaba alınmalıdır. Bir bölümü dışarı gitmiş örneklerde test sonuçları ciddi olarak etkilenir. Semen örneğinin alınışında kondom (prezervatif) ve sabun krem v.b. harici maddeler kullanılmamalıdır. Semen örneği laboratuvarda verileceği gibi evden de getirilebilir. Laboratuvardan temin edilebilecek kap kullanarak örnek laboratuvar dışında alınabilir ve en geç bir saat içinde soğuğa maruz bırakmadan laboratuvara ulaştırılabilir. Özellikle soğuk mevsimlerde laboratuvar dışından alınan örneklerin taşınması sırasında örneğin soğuğa maruz kalmaması için hasta kabın kapağını sıkıca kapattıktan sonra vücuduna temas edecek şekilde iç cebine yerleştirip getirebilir.
Çalışma Yöntemi: Flowsitometri
Kullanımı: Annexin-V ile apoptoz tayini testinden fayda görmesi muhtemel hastalar- endikasyonlar; • Sebebi bilinmeyen infertilite • Tekrarlayan Tüp bebek (IVF/ICSI) başarısızlığı • Tekrarlayan düşük – gebelik kaybı • Hormon taramalarında hipergonadotropik hipogonadizm • Semen anomalisi: Spermiyogramda özellikle oligoasthenoteratozoospermi ve ciddi teratozoospermia tespit edilen hastalar. • Diğer/tüm doku ve hücre türlerinde apoptoz (programlanmış hücre ölümü) tayini.
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) 2 Gün|Buzdolabı(2-8 °C) 2 Gün
Lab. Kodu: 4698