Testin Adı: NSE (ECLIA)
Sinonim: Nöron Spesifik Enolaz, Neuron Specific Enolase
Çalışma Zamanı: Salı,Cuma
Sonuç Verme Zamanı: 4 saat sonra
Numune Türü: Serum, Oda Isısı
Numune Miktarı: 900 Mikrolitre
Numune Kabı: Kırmızı kapak – Düz
Numune Özellikleri: Plazma numunesi kullanılmamalıdır. Kanın bir saat içerisinde santrifüj edilmesi gerekmektedir. Eritrositler ve trombositlerde bulunan NSE nedeniyle hemoliz olmuş veya geç santrifuj edilmiş numunelerde hatalı yüksek sonuçlar alınabilir. Numune sadece bir kez dondurulmalıdır. -20 °C için belirtilen stabilite sadece aşağıdaki koşullar altında geçerlidir: Maksimum 1 mL numune hacmini -70 °C”den düşük sıcaklıklarda dondurulmalı ve ardından -20 °C”de saklayın. saklanmalıdır. Başka dondurma prosedürleri kullanıldığında numuneler düşük değerler verme eğilimi gösterir.
Son Numune Kabul Saati: 17:00
Hastanın Hazırlanması: Yüksek dozda biotin (> 20 mg/gün) tedavi alan hastalarda son biotin uygulamasının ardından en az 24 saat geçmeden numune alınmamalıdır.
Çalışma Yöntemi: ECLIA
Kullanımı: Nöron Spesifik Enolaz salgılayan her tip tümörde hastalar için takip belirteci olarak kullanılır. Ayrıca, küçük hücreli akciğer karsinomu tanısında,karsinoidlerin, adacık hücreli tümörlerin ve nöroblastomların tanısında ve komatöz hastaların değerlendirilmesinde yardımcı olmak amacıyla kullanılır.
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) 6 Saat|Buzdolabı(2-8 °C) 1 Gün|Dondurucu(- 20 °C) 90 Gün
Lab. Kodu: 4492