Testin Adı: KORTIZOL, Tükürük, Gece, ECLIA
Sinonim: Salivary Cortisol_Nighttime Salivary Cortisol_Salivary Hydrocortisone
Çalışma Zamanı: Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi,Pazar
Sonuç Verme Zamanı: 4 saat sonra
Numune Türü: Tükürük, Gece, –
Numune Miktarı: 1500 Mikrolitre
Numune Kabı: Sarsted Salivette Tüp
Numune Özellikleri: Numune Salivette tüpe (Tükürük Kortizol Tüpü) alınmalıdır. Rulo pamuğu iç tüpten çıkarın ve yaklaşık 2 dakika boyunca hafifçe çiğneyerek pamuğun tükürük ile doymuş duruma gelmesini sağlayın. Rulo pamuğu iç tüpe geri yerleştirin ve tüpü kapatın. Tükürüğün iç tüpten ayrılarak dış tüpe çıkması için Salivette aletini 1000 g”de 2 dakika boyuncasantrifüjleyin. Elecsys Cortisol testi için berrak üst fazı kullanın. Sadece bir kez dondurun.
Son Numune Kabul Saati: 17:00
Hastanın Hazırlanması: Numune toplama öncesinde diş fırçalanmamalıdır. Tükrük arttırmak için sitrik asit içeren flakonlar kullanmamalıdır. Numune alımının 15 dk öncesinde bir şey yenmemeli veya içilmemelidir. Numune toplama işlemi saat 23:00 ile gece yarısı arasında yapılmalı ve toplama zamanı kaydedilmelidir. Sabah 8:00 (7:00-9:00 -) ve öğleden sonra 16:00 (15:00-17:00) zamanlarına ait referans aralıklar bulunsa da örneklerin saat 23:00 ile gece yarısı arasında alınması tercih edilir.
Çalışma Yöntemi: ECLIA
Kullanımı: Cushing sendromu taramasında ve hastalık düşündüren belirti ve bulgular olan hastalarda cushing sendrom tanısında kullanılır
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) 1 Gün|Buzdolabı(2-8 °C) 4 Gün|Dondurucu(- 20 °C) 365 Gün
Lab. Kodu: 4556