Testin Adı: GAITADA PARAZIT
Sinonim:
Çalışma Zamanı: Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi,Pazar
Sonuç Verme Zamanı: 4 saat sonra
Numune Türü: Gaita, –
Numune Miktarı: 40 Gram
Numune Kabı:
Numune Özellikleri: Gaita numunesi prezervatif (formalin çözeltisi) içine alındıysa zaman sınırlaması olmadan laboratuvara getirilebilir. Doğrudan işlem görmeden kap içerisinde getirilen numuneler aynı gün içinde getirilmelidir. Bu numunelerin zorunlu olarak bekletilmesi gerekiyorsa soğukda (2-8 °C) bekletilmesi uygundur.
Son Numune Kabul Saati: 20:00
Hastanın Hazırlanması: *Bebeklerden gaita numunesi alınırken bezin üzerine muşamba, naylon v.b. emici olmayan bir örtü serilmesi veya hazır bezlerin dış kısmı kullanılarak bebek dışkısını yapar yapmaz numunenin temiz bir kaba alınması önerilir. **Tanı ve tedavi amaçlı yapılan direkt kontrastlı mide bağırsak grafileri (ilaçlı batın röntgeni), üst sindirim sistemi endoskopik incelemeleri (endoskopik gastro-duodenoskopi) ve alt sindirim sistemi endoskopik incelemeleri (endoskopik rekto-sigmoidoskopi, endoskopik kolonoskopi) gibi işlemlerin ardından 48 saat istirahat süresi verilmeli ve test numunesi daha sonra alınmalıdır.
Çalışma Yöntemi: Etil asetat konsantrasyon tekniği
Kullanımı: İnsan sindirim kanalındaki protozoon ve helmint enfeksiyon ve enfestasyonlarının teşhisi amacıyla yapılmaktadır.
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) SÜRESİZ |Buzdolabı(2-8 °C) SÜRESİZ
Lab. Kodu: 121