Testin Adı: CK-MB (ECLIA)
Sinonim: CK-MB Fraction_Creatinine Kinase Isoenzymes, Kreatin Kinaz-MB, CPK MB
Çalışma Zamanı: Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi,Pazar
Sonuç Verme Zamanı: 4 saat sonra
Numune Türü: Serum, Soğuk
Numune Miktarı: 1500 Mikrolitre
Numune Kabı: Kırmızı kapak – Düz
Numune Özellikleri: CK-MB stabilitesi çok büyük oranda sıcaklığa bağlıdır. Numune 32 °C”de1 saat bekletildiğinde > % 10 oranında CK-MB düşüşü meydana gelebilir.
Son Numune Kabul Saati: 17:00
Hastanın Hazırlanması: Yüksek doz biotin (>5 mg/gün) tedavisi alan hastalarda numune alımı ile son biotin uygulaması arasında en az 24 saatlik bir süre olmasına dikkat edilmelidir.
Çalışma Yöntemi: ECLIA
Kullanımı: CK-MB, kreatin kinaz (CK) enziminin üç ayrı formundan (izoenzim) biridir. CK-MB en çok kalp kasında bulunur. Kalp kası hücrelerinde hasar olduğunda düzeyleri yükselir. Genellikle kalp krizi hastalarında göğüs ağrısının başlamasından yaklaşık 3-4 saat sonra yüksek CK-MB düzeyleri saptanabilir. CK-MB düzeyleri 18-24 saat içinde pik yapmakta ve 72 saat içinde normale dönmektedir Hastaların ilk yatış anında ve yatış sonrası 8. , 16. ve 24. saatlerde gerçekleştirilen seri CK-MB ölçümleri miyokardiyal infarktüs tanısında yardımcı olarak kullanılır. Başlangıç Troponin tayininin anormal olması halinde veya yatan hastada reinfarkt şüphesi durumlarında da kullanılabilir.
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) 5 Saat|Buzdolabı(2-8 °C) 12 Saat|Dondurucu(- 20 °C) 90 Gün
Lab. Kodu: 966