Testin Adı: BALGAM KULTURU (Direkprep+Fungal)
Sinonim: Alt solunum yolu kültürü
Çalışma Zamanı: Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi,Pazar
Sonuç Verme Zamanı: 2 gün sonra 12.00
Numune Türü: Balgam, –
Numune Miktarı: NT
Numune Kabı: Transport besiyeri (Stuart, Amies vb.)
Numune Özellikleri: Önemli not: Balgam örneği sadece açık havada veya özel numune odalarında verilir. Hastaların, laboratuvarın bekleme salonunda, kan alma alanında ya da tuvaletlerinde balgam örneği vermeleri biyogüvenlik açısından uygun değildir. Hastaya steril kap ve uygun şekilde sulandırılmış gargarin çözeltisi verilir. Hastadan önce gargarin ile gargara yapması ve sonra su ile ağzını iyice çalkalayarak gargarini uzaklaştırılması ve balgamı kaba çıkarması istenir. Çıkan materyalin alt solunum yollarından gelen koyu balgam olması önemlidir. Aksi takdirde örnek alt solunum yolu infeksiyonlarının değerlendirilmesi için uygun olmayacaktır. Balgam örneği steril kaba alındıktan itibaren mümkün olan en kısa sürede (aynı gün içinde) laboratuvara ulaştırılmalıdır. Şehirlerarası mesafelerden gönderildiğinde veya laboratuvara ulaştırılması gecikecek ise taşıma besiyeri (Stuart, Amies, vb.) içine alınarak gönderilir. Beraberinde hücre muayenesi için balgam örneği ayrıca gönderilmelidir.
Son Numune Kabul Saati: 20:00
Hastanın Hazırlanması: Hastanın mümkünse sabah uyanır uyanmaz örnek vermesi tercih edilir. Böylece gece boyunca alt solunum yollarında biriken koyu balgam kolayca ekspektore edilebilir. Hastadan derin ve kuvvetlice öksürmesi ve gelen ifrazatın ağız içerisinde bekletilmeden kaba alınması istenir. Hasta koyu balgam vermekte zorlanıyor ise bazı öneriler ve uygulamalar bu işlemi kolaylaştırabilir: *Hastanın, eğer sıvı kısıtlaması gerektirecek bir hastalığı yok ise, gece yatmadan önce 2-3 bardak su içmesi istenir. Bu davranış sayersinde bronş sekresyonlarının hacmi bir miktar artacaktır. **Hastaya N-asetil-sistein içeren preparatlar önerilebilir (hekimine danışmak suretiyle). Bu ilaçlar balgamın viskozitesini azaltarak ekspektore olmasını kolaylaştırır. ***Hasta sabah sıcak duşa girebilir. Duş esnasında maruz kalınan su buharı, hastanın daha kolay balgam çıkartmasına yardımcı olacaktır. ****İndüklenmiş balgam örneği alınabilir. Bunun için hastaya aerosolize tuzlu su buharı ya da tuz+gliserollü su buharı inhale ettirilir ve birkaç dakika beklenir. Böylece sekresyonlar yumuşar ve çıkarması kolaylaşır. Bazı durumlarda indüksiyon sonrasında su gibi bir materyal gelebilir. Bu materyal alveollerden kaynaklanır ve iyi bir örnektir.
Çalışma Yöntemi: Kültür
Kullanımı: Akut alt solunum yolu enfeksiyonu (bronşit, bronşiolit, pnömoni) etkeni mikroorganizmaların izolasyon ve identifikasyonu.
Numune Stabilite Özellikleri: Oda Isısı(20-25 °C) 1 Gün|Buzdolabı(2-8 °C) 2 Gün
Lab. Kodu: 116